Oliebollenkraam Verwijk; een icoon in Diemen

Wie in de winter door Diemen loopt, kent het beeld: de oliebollenkraam op het plein, de geur van versgebakken oliebollen en een rij mensen die even blijven hangen voor een praatje. Al sinds 1981 staat deze kraam er ieder jaar weer. Voor veel inwoners is het inmiddels een vaste wintertraditie.


“Wij staan hier dit jaar voor de 44e keer, vanaf 1981,” vertelt de eigenaresse: Joke. In al die jaren is de kraam uitgegroeid tot veel meer dan alleen een plek om oliebollen te halen. “Wij hebben mensen die zeggen: wij zijn met jullie opgegroeid.” Klanten komen terug met hun kinderen, en later zelfs met hun kleinkinderen. Die verbondenheid maakt het werk bijzonder.

joke en bob in de kraam   oliebollenkraam   joke en bob        

 

Achter de kraam staat een familiebedrijf dat al generaties lang oliebollen bakt. De bakker doet dit al vanaf jonge leeftijd. “Ik ben 67 en dit doe ik al vanaf kindjes van. Een jaar of twaalf en dan krijg je de lepel in je handen geduwd.” Nog altijd wordt er gewerkt zoals vroeger. “Dit gaat allemaal nog op de manier zoals mijn grootouders ermee zijn begonnen. Gewoon een lepel. En geen ijsknijper.”

Die traditionele manier van werken is bewust zo gebleven. Het recept en de werkwijze zijn door de jaren heen nauwelijks veranderd. “Mensen vinden ze lekker. Dus we gaan er weinig aan veranderen.” Juist die eenvoud en ervaring zorgen ervoor dat mensen elk jaar weer terugkomen.

krentenbollen   bob aan het bakken   oliebollen        

De band met Diemen is sterk. De kraam is niet alleen werk, maar ook onderdeel van het dagelijks leven in Diemen. “Diemen betekent voor ons thuis, maar het is voor ons ook werk,” vertelt de eigenaresse. “Het is wel werk, maar ik wil ook leuk werken, en niet alleen maar werken.” Die gezelligheid, het contact met vaste klanten en de sfeer maken het winterseizoen bijzonder.

Na 44 jaar is één ding duidelijk: Verwijk’s oliebollenkraam hoort bij Diemen. En daar zijn we trots op!