Forten en natuur: een fietsroute vanaf Diemen (33 of 26 km)
Deze fietsroute voert je langs acht forten van de Stelling van Amsterdam, UNESCO Werelderfgoed. Het bijzondere aan deze forten is dat ze vaak midden in de natuur liggen. In de tweede helft van de vorige eeuw werden ze niet of nauwelijks gebruikt, waardoor planten en dieren jarenlang vrij spel kregen. Daardoor fiets je niet alleen langs indrukwekkende bouwwerken, maar ook door stille, groene plekken waar de natuur haar gang is gegaan.
Vanaf het parkeerterrein bij Overdiemen fiets je richting Fort Diemerdam. Dit fort ligt verscholen achter de Diemerzeedijk. Die verborgen sfeer wordt versterkt doordat de munitiemagazijnen, kazematten en andere gebouwen met aarde overdekt zijn. Het lijkt net een weelderig begroeid heuvellandschap, goed te zien als je een rondje om het terrein fietst. Op zondag kun je er bij Paviljoen Puur wat eten of drinken.
Via de natuurboulevard fiets je naar Muiden. Links zie je veel vogels in het IJmeer met in de verte Forteiland Pampus. Ook leuk om eens te bezoeken; op woensdagen worden er vaak vogels geringd. In Muiden is het eerste fort dat je ziet de Westbatterij, een torenfort met een klein grachtje, dat onderdak biedt aan de scouting. Even verderop ligt het middeleeuwse Muiderslot, vanwaar je prachtig over de groene vestingwallen kunt wandelen tot Fort C of Fort H. In Fort C, ook wel het Muizenfort genoemd, is een bezoekerscentrum met veel informatie over de Stelling van Amsterdam, waaronder een film (open doordeweeks en zaterdag van 11 tot 13 uur). In Fort H is een restaurant gevestigd waar je terecht kunt voor lunch, diner of een drankje.
Na Muiden leidt de route je door de Keverdijkse polder. Op dit fietspad hoor je alleen de vogels en de wind. Misschien vliegt er een purperreiger over uit de broedkolonie van het naastgelegen Naardermeer. Ook wonen er ijsvogels, roodborsttapuiten en gele kwikstaarten.
Terug bij de Vecht bereik je al snel Fort Uitermeer, een groot bebost terrein met groene weggetjes, waterlopen, ‘plofhuisjes’ (gebouwen voor veilige kruitopslag), een torenfort en het Porterhouse Waterfront Restaurant (ook hier lunch, diner of een drankje). Echt een natuurpareltje met rietvelden en wilgen waar veel vogels broeden, zelfs bosuilen! Én waar ook nog regelmatig van alles te doen is. (N.B. Mocht je de korte route willen fietsen ga dan vanaf hier langs de Vecht via Weesp terug naar Diemen.)
De route vervolgt aan de andere kant van de Vecht richting Hinderdam. Deze dam uit 1437 beschermde het achterland tegen de Zuiderzee en hield niet alleen het water tegen, maar ook de schepen, vandaar de naam. Van het later gebouwde fort rest slechts een ruïne en zelfs die gaat volledig schuil achter de bomen. Vanaf de bankjes op de oever kun je het eiland bewonderen waarop het ligt. Het is afgesloten voor publiek en daar houden vogels van: als je een tijdje blijft zitten, maak je kans op een blauwe schicht laag boven het water, oftewel ijsvogels.
De route slingert mee met de Vecht en steekt bij Nigtevecht het Amsterdam-Rijnkanaal over naar nog een laatste parel van de Stelling van Amsterdam: Fort Nigtevecht. Ook dit eiland is een oase van rust, natuur én cultuur. Doordeweeks artistieke broedplaats en vergaderlocatie, in het weekend open met een cafeetje, tentoonstelling en soms excursies van Natuurmonumenten. Een groot deel van het fort is dan van binnen te bewonderen. Als het fort gesloten is, is de rand eromheen interessant waaronder een brede gracht met wederom: ijsvogels!
Het mooie van deze tocht is dat je de forten kunt bewonderen, maar dat de natuur onderweg minstens zo indrukwekkend is. Stilte, groen, water. Een ontspannen fietsdag met heel veel te zien, vlak bij huis en toch midden in een andere wereld.
Routebeschrijving:
Start: parkeerterrein Overdiemen, linksaf fietspad, rechts naar knooppunt 25, bij Saan linksaf, rechtsaf, linksaf tot Fort Diemerdam. Rechtsaf naar 25, 27 tot Westbatterij in Muiden. 16, 23, linksaf naar Muiderslot. Aldaar rechts langs vestingwal tot Fort C. Terug naar 23, maar 1 straat voor sluis linksaf (linksachter loopt de vestingwal). Richting 29 tot Fort H. Door naar 29, 48, 96, 47, richting 46 Fort Uitermeer. (Eventueel hier afsteken langs Vecht via Weesp naar Diemen: 47, 96, 45, 44, richting 16, maar meteen na spoor linksaf en spoor blijven volgen tot Diemen.) Verder met lange route: 46 richting 91 Fort Hinderdam, 91, 42, 74, 83, 26, richting 27 maar meteen rechtsaf voor Fort Nigtevecht. Terug naar 26, 65, rechts brug over, weer rechts en kanaal blijven volgen tot knooppunt 20, richting 25, maar bij de kruising rechtdoor terug naar beginpunt.
Je kunt een lange (33 km) of korte (26 km) fietsroute nemen.
Door: Marisa Stoffers
Volg ons